Terpény – voňavé tajomstvo mydiel

TERPÉNY – VOŇAVÉ TAJOMSTVO MYDIEL

 Vôňa je pri kúpe kozmetiky, najmä pre ženy, často rozhodujúcim faktorom. Nečudo, veď si ju aplikujeme na pokožku a daná parfumácia nás nezriedka sprevádza celý deň. Vôňa nám jednoducho musí „sadnúť“. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo našim obľúbeným kozmetickým vychytávkam prepožičiava ich typickú arómu? Prečo niekomu vonia vanilkové mydlo a inému mydlo z bodliaka?

 TERPÉNY A ESENCIÁLNE OLEJE

O týchto olejoch ste už zaiste počuli. Väčšinou si ich stotožňujeme s konkrétnymi vôňami, často nám evokujú masáže či aromaterapie. Možno už tušíte, že súčasťou našich mydielok tiež nie sú náhodou. Našťastie, vyrobiť esenciálne mydlo je pre nás malina. ?

Terpény sú najvýznamnejšími zložkami esenciálnych olejov a nositeľmi vôní. Vo všeobecnosti sú to prchavé látky nachádzajúce sa takmer vo všetkých živých organizmoch. Niektoré zdroje uvádzajú, že dnes poznáme až 60 000 rôznych typov terpénov. Ak sú rastlinného pôvodu nachádzajú sa v kvetoch, listoch či plodoch rastlín. Ich hlavnou funkciou je poskytovať rastline prirodzenú ochranu pred baktériami, hubami a inými neprajníkmi, ktorí by rastlinu mohli napadnúť. Zjednodušene sa dá povedať, že tvoria „imunitný systém rastliny“. Niektoré terpény majú funkciu odpudiť nepriateľa alebo ovplyvniť jeho metabolizmus. Zároveň majú za úlohu privábiť opeľovačov a sú akýmsi komunikátorom rastliny s okolitým svetom.

Praktické využitie terpénov a terpenoidov ľudia objavili už pred tisícročiami. Zmienky o nich v medicíne či gastronómii sú známe už z čias Mezopotámie, starovekého Egypta, Grécka alebo Číny. Z prírodných zdrojov sa v podobe silice, t. j. esenciálneho oleja v súčasnosti získavajú destiláciou.

 NAJVOŇAVEJŠIE TERPÉNY

Medzi najpopulárnejšie esenciálne oleje bezpochyby patria tie pochádzajúce z citrusových plodov a známych aromatických kvetov ako je levanduľa, pelargónia alebo ylang-ylang. Takmer žiadna výroba mydiel sa preto nezaobíde napríklad bez terpénov linalool, citral či limonén, ktorých zdrojmi sú práve citrusy. Aj naše prírodné mydlá vďaka nim získavajú nielen úžasnú vôňu, ale aj hydratačné, protizápalové a antioxidačné účinky.

 Kvetinovú vôňu dodávame mydielkam pomocou terpénov linalool (zdrojom sú najmä rastliny z čeľade hluchavkovité a vavrínovité) alebo geraniol (pochádzajúci z legendárnej damašskej ruže). Tieto prepožičiavajú našim mydlám svoje čistiace a relaxačné vlastnosti.

Jeden z významných terpénov je tiež známy beta-karotén, pre naše zdravie dôležitý antioxidant. Našej pokožke robí službu najmä ako ochranca pred škodlivými slnečnými lúčmi.

 Esenciálne oleje a terpény sú teda nielen voňavými priateľmi našej pokožky, ale aj veľmi užitočnými. Objavte ich blahodarné účinky. Ručne robené mydlá z Mydielkarne vám pri tom radi pomôžu.

 

#terpeny #mydlo #mydielka #prirodnemydlo #esencialnemydlo #vanilkovémydlo #mydlozbodliaka #mydlozruze #citrusovemydlo #kvetinovemydlo #ručnerobene #handmademydla #mydielkaren #kozmetika #prirodnakozmetika

 

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Terp%C3%A9n

https://www.tyzden.sk/casopis/13909/chutna-chemia/

https://opac.crzp.sk/?fn=docviewChild000DBC29

https://www.em.muni.cz/vite/4069-proc-nam-voni-jehlici-pryskyrice-nebo-vino-s-hrebickem

https://www.naturonline.sk/sk/blog-informacie-vsetko-o-zdravi-a-krase/prinosy-betakarotenu/

Vložiť komentár