O nás

 

Svet sa nám odjakživa zdal až príliš zaujímavý na to, aby sme celý život strávili v jednej práci a nevyskúšali nič nové. Bavilo nás experimentovať, ale že sa nám raz podarí zaexperimentovať takto radikálne, o tom sa nám mohlo iba snívať. Náš príbeh je od samého začiatku plný prekvapení.

Najplnší úväzok

Snívanie nám ide výborne a od snov k realizácii je to vždy len na krok. Popri ostatných “úväzkoch” je súčasne našim hlavným úväzkom najmä rodičovstvo, čo sa na nás odráža najviac. Pri deťoch si často obúvame ich malé topánky a púšťame sa do vecí, ktoré si už popri dospeláckych povinnostiach nenašli v našich životoch priestor.

Mnoho ľudí si povie, že rodičovstvo je v podstate nenáročná činnosť, ktorá sa zakladá na obmedzenom množstve neustále opakujúcich sa rutín. Ono by to mohla byť aj pravda, ale všetko závisí od toho, koľko času sa rozhodnete svojim deťom skutočne venovať.

Môžete im samozrejme pri každej príležitosti jednoducho strčiť do ruky telefón a tablet, nech sa nejako  “prebavia”, ale potom sa netreba čudovať, keď sa napokon obklopia obrazovkami a zabednia do svojich malých veľkých svetov. Vždy sme chceli s manželom pre naše deti to najlepšie, a tak sme sa rozhodli vyplniť ich čas skutočnými aktivitami, ktoré by mohli podnecovať ich tvorivosť, niečo ich naučiť a ukázať im tak možnosti pre ďalšiu sebarealizáciu. Náš príbeh, to je predsa všetko čo nás obklopuje, všetky otázky života nás a našich detí.

Škola života

Jedného krásneho dňa sme sa z čírej prozreteľnosti a s celkom jasným plánom rozhodli kúpiť im sadu na výrobu mydla. Naučíme ich zodpovednosti, akej by sa im mohlo dostať až ďaleko neskôr! – vraveli sme si. Taká výroba im predsa môže ukázať základy narábania s materiálom či celkového hospodárenia so vstupmi a výstupmi, ktoré sú súčasťou kreatívneho procesu. Už len samotný výrobný proces, to je toľko tém skĺbených do zaujímavých postupov! Sami sa dlhé roky podieľame na chode rodinnej firmy, ktorá nakupuje materiály, vyrába z nich produkty a tie následne predáva. Hoci sú tieto produkty o čosi väčšie ako tehlička mydla, vyrobené sú namiesto rastlinných olejov z ocele a celkový výrobný proces je úplne odlišný, v princípe ide o to isté. Uvedomiť si čo a za akých okolností vstupuje do hry, ako sa počas výrobného procesu mení hodnota vstupov, aké nadobúdajú tvar a aký je napokon celkový výsledok. Výroba sa dá pozorovať ako premena materiálov za účasti ľudského a technologického vkladu. Kto sa podieľa na výrobe produktov, určite mi dá za pravdu, že to môže byť skvelá škola pre praktický život. Vo výrobe sa pre účely optimalizácie nákladov a práce snažíme rozrátať všetko do najmenších detailov, aby sme si prácu zjednodušili a zefektívnili. Hoci v súkromnom živote častokrát nechávame veci plynúť prirodzene, neznamená to, že by sme ho mali o to viac pod kontrolou. Práve naopak. Keby sme v súkromnom živote aspoň občas vynaložili takúto snahu a cieľavedomo si optimalizovali svoj čas a úsilie, určite by sme toho stihli viac, a to s čo najmenšou námahou a dokonca úspornejšie.

To všetko a omnoho viac nám vírilo hlavami, keď sa nám zrazu znenazdajky doma zjavila sada na výrobu mydla. Tešili sme sa, že sme našli niečo, čo v sebe ukrýva základy vedeckých pokusov a s tým aj množstvo poznatkov využiteľných pri budovaní všeobecného rozhľadu, ktorý je tak dôležitý pri smerovaní k samostatnosti a zodpovednosti. Naučíte sa precíznosti, presnosti, hospodáreniu s tovarom a materiálom, a to všetko vrámci voňavých sedení, ktorých výsledkom je niečo užitočné a praktické.

Človek mieni…

Už tu môžete vidieť ako píšeme – “naučíte sa”. Samozrejme, naučíte to všetko aj deti, ale učíte sa popritom hlavne sami. Nám sa totiž stalo, že sme sa na tieto mydielkové chvíle začali čoraz viac tešiť.

Možno sa to nezdá, keď človek drží v rukách celý život iba hotovú kocku mydla, ale predchádza jej nesmierne zaujímavý proces. Nie je to iba o tom, že zmiešate suroviny dohromady a mydlo je na svete. Všetko si treba starostlivo vypočítať, a práve na základe rôznych výpočtoch sa dopracujete k rozdielnym výsledkom, ktoré ovplyvnia výslednú kvalitu mydla. Niekedy sa to jednoducho nechce pri miešaní spojiť dokopy, inokedy sa spojí, ale je to príliš rozpustné, občas neviete docieliť požadovanú textúru. Za jazdy sa učíte, ako sa správajú rôzne druhy rastlinných olejov, aké sú ich charakteristiky a aké ďalšie prísady je vhodné pridať, aby bolo mydielko čo najlepšie. Popritom všetkom čítate, zisťujete, dozvedáte sa, podstupujete také vlastné odborné štúdium. Deti to síce stále baví, ale vás to už celkom pohltilo. U nich odsledujete, ako to vlastne funguje s tou zvedavosťou, a vezmete si za príklad aj ich detskú spontánnu hravosť. A ide to. Ach ten náš príbeh – obúvať si nečakane detské topánky, aby sme nakoniec zistili, že takto je to správne.

Podaria sa prvé recepty, otestujú ich desiatky ľudí a takmer všetci sa pýtajú, kedy bude ďalšia várka. A potom ďalšia. A nakoniec sa podarí spraviť obrovský, priam “kvantový” skok. Po malej chvíli váhania si poviete – áno, toto ma baví! Rozhodnete sa to všetko dať do správnej podoby. Nakopnete to celé ešte raz a poriadne, čoho výsledkom je oficiálna prevádzka, certifikované receptúry a všetky potrebné povolenia.

Už to teda vonkoncom nie je iba mydielko. Je to dielnička plná nápadov, sklad, a napokon i toto online miesto, kde ste sa ocitli aj vy a práve čítate posledné riadky tohto príbehu, ktorý sa vlastne ešte len začal. Dnes oplývame radosťou z toho, že je za nami kus cesty a že sme z toho nikdy tie naše ratolesti nevyčlenili. Stále si na ne nájdeme čas, stále ich učíme novým veciam a všetko sa to podarilo obrátiť aj na nás a mohli sme sa niečo nové naučiť aj my. A s radosťou to zase posunieme ďalej. Preto neváhajte a vstúpte do nášho malého sveta plného zvedavosti a lásky k prírode.

Nech vám tento náš príbeh a samozrejme hlavne naše mydielka padnú na úžitok!