Esenciálny olej ruža – rosa damascena

Azda ani neexistuje rastlina, ktorá by bola opradená mytológiou a historickým kontextom tak ako ruža. Podľa rôznych nájdených fosílii sa jej vek predpokladá na viac ako 35 miliónov rokov a len na severnej pologuli existuje vyše 150 druhov tejto voňavej nádhery. Ak by sme však mali počítať lupienky, najviac ich na svete patrí legendárnej damašskej ruži, ktorej esenciálny olej ruža nájdete aj v našich mydielkach.

Ide o kultivovanú hybridnú rastlinu, ktorú poznáme tiež pod názvom kastílska ruža. Vo voľnej prírode sa dnes už nenachádza, zato jej nespútaná ozdravná a zmyselná sila sa natrvalo presunula na rozsiahle plantáže v rôznych častiach sveta, aby sme mohli naše telo pravidelne obohacovať o jej zdraviu prospešné látky prostredníctvom potravín a kozmetických prostriedkov.

Esenciálny olej ruža v našich mydielkach pochádza z Údolia ruží v bulharskom Kazanlaku, ktoré patrí medzi najväčších pestovateľov ruží vo svete už viac ako 400 rokov. Jeho zloženie je bohaté na terpény, vonné zložky pôsobiace na organizmus liečivým účinkom z mnohých hľadísk. Medzi najvýraznejšie z nich patria protizápalové a sedačné účinky, vďaka čomu sa tento olej používa pri infekciách, reumatizme, artritíde a mnohých ďalších problémoch. Ďalej upokojuje záchvaty, posilňuje imunitný systém a navyše pokožku zbavuje akné a nečistôt.

Nám ide predovšetkým o mydlo a tu sa najvýraznejšie dokážu prejaviť čistiace a relaxačné účinky damašskej ruže. Azda všetci poznáme ružu ako afrodiziakum, ktoré zjemňuje zmysly a uvoľňuje napätie, tak prečo si tieto výborné vlastnosti nedopriať aj pri večernom kúpeli?

domovingrediencie | mydielka