AKO JE TO VLASTNE S TOU PRÍODNOU KOZMETIKOU?

Ako je to vlastne s tou prírodnou kozmetikou?

Slovo prírodná kozmetika sa v poslednom čase stalo asi najpoužívanejším pojmom. Objavuje sa všade, kde sa to kozmetikou čo i len mihne. Veľakrát sú pojmy bez chémie, či prírodná kozmetika zbytočnými marketingovými formulkami, a bohužiaľ sú častokrát zneužívané za účelom zvýšenia predaja.

Liahňou tohto pojmu sú predovšetkým sociálne siete a nepreberné množstvo predajných skupín. Je to tak trochu aj na škodu nás spotrebiteľov (zákazníkov), pretože v tom množstve ponuky prírodnej kozmetiky sa začíname strácať. Zároveň táto ponuka potláča prírodnú kozmetiku ktorá prírodnou naozaj je.

Ale poďme si povedať čo to vlastne prírodné je. Na čiernej listine v oblasti kozmetiky je napríklad aj vazelína. Jej účinky tu nebudem rozoberať (možno nabudúce). Ale…. je vyrobená z ropy. A tá pokiaľ všetci vieme, je čisto prírodný produkt. Slovo prírodná kozmetika je v tomto prípade tak trošku zavadzajúce. Ďalší pojem „bez chémie“ ma privádza do vývrtky ?. Jednoducho bez chémie to vôbec, ale že, vôbec nejde. Ako chcete vyrobiť krém? Musíte predsa spojiť tuk a vodu. A to bez chémie určite nejde. Ako zabezpečíte aby v kréme s vodnou zložkou nerástli huby, plesne, mikróby, baktérie? Musíte ho zakonzervovať. A to opäť bez chémie nejde. Poviete si, že si teda kúpim produkt bez vody. Áno aj to je voľba. Ale čo napríklad taká kyselina hyaluronová? Ako vieme, je to skvelý vyhladzovač vrások, ale nanešťastie je rozpustná vo vode. Existuje len menšie a väčšie zlo. Výskum v oblasti kozmetických ingrediencii je jeden z najviac dynamických odborov, a naozaj existuje veľa prísad ktoré majú pôvod v prírode. Ale, aby sme z prísady dostali to čo potrebujeme, a to čo nám robí dobre, opäť nastupujú do práce chemici. Záver je, že ide to s chémiou resp. musí ?

Internet je plný informácii, ktoré nemajú žiadne logické ani pravdivé tvrdenia. Napríklad “ja už v drogérii nič nekupujem, kupujem si prírodnú kozmetiku”.

Poďme si trošku povedať čo to v tej drogérii vlastne kupujeme.

Aby bol akýkoľvek kozmeticky produkt vhodný na predaj resp. uvedený na trh (budeme rozprávať o trhu EU, keďže nariadenia, normy, predpisy sa harmonizujú a platia väčšinou v rámci celej EU), má za sebou naozaj dlhú cestu. Jednak to musí niekto “vymyslieť” tak, aby to malo nejaký význam. Napríklad šampón, aby nám umyl vlasy, odličovacie mlieko, aby nám odstránil aj vode-odolný make-up, alebo krém ktorý nám vyhladí vrásky, krém pre detičky aby sa zahojili spareniny na zadočku….

Už keď to niekto vymyslí – ten niekto sú naozaj fundovaní, v odbore vzdelaní, problematiky znalí odborníci. Chemici, lekári, výskumníci, kozmetológovia… skúmajú sa interakcie jednotlivých prísad. Čo s čím ako reaguje, a keď zreaguje čo vznikne a aký to ma pre nás benefit, prípadne či nevznikne niečo, čo by mohlo byť nebezpečné.
Niekto opäť znalý problematiky to musí vyrobiť – nie doma na linke kde predtým vyprážal rezne. Výroba prebieha v sterilných podmienkach v laboratóriách. A už keď je vyrobené, tak sa ide skúšať. A že tie produkty na skúškach dostavajú zabrať je istá vec. Produkty sa pri skúšaní zapotia, vykrúcajú sa, miešajú sa s im nepríjemnými zložkami… A všetko len preto, aby sa do obchodu alebo na eshop dostal v prvom rade bezpečný produkt, ktorý máte istotu, že je vyrobený presne na to, na čo je určený. Úvodom som spomenula, že výskum v oblasti kozmetiky napreduje naozaj míľovými krokmi, a našťastie máme možnosť už aj v tej drogérii si kúpiť naozaj prírodný bezpečný produkt.
Toto je oblasť drogérie alebo lekárne, kde je to bezpečné. Z času na čas sa stane, že sa na trhu objaví kozmetika ktorá je nejakým spôsobom nebezpečná (obsahuje zakázane látky, alebo nie je označená podľa predpisov). V drvivej väčšine prípadov je to rýchlo aj vďaka harmonizácii v rámci EU a regulačnými úradmi odhalené, a spotrebiteľom oznámené, prípadne je nariadené stiahnutie z trhu.

Je to paradox ale v súčasnosti je prírodná kozmetika veľmi nebezpečnou zbraňou v rukách nevzdelaných “kuchynských” výrobcov. Nebezpečná z viacerých dôvodov:

  1. nie sú im známe interakcie zložiek. Napríklad namiešajú ingredienciu rozpustnú vo vode do bezvodého produktu. Tým pádom je požadovaný alebo deklarovaný účinok či benefit nulový,
  2. klamú, zavádzajú a tvrdia niečo čo nie je pravda. Prisudzujú výrobku zázračné vlastnosti. Idú do takých absurdít, že pomáha na kŕčové žily tak, že nemusíte brať ani lieky,
  3. predávajú svoje “domáce miešaniny” za nehorázne ceny. Tu je to veľmi nespravodlivé voči oficiálnym výrobcom, ktorí si musia celou cestou od vzdelania, vývoja, výroby, skúšania, schválenia prejsť. O tom že to stojí majland, hádam ani písať nemusím,
  4. odporúčajú výrobky pre deti – kategória deti je naozaj veľmi špecifická, vyžaduje špeciálne požiadavky, testovanie,
  5. sú nebezpečné a dovolím si tvrdiť, že aj zdravie ohrozujúce – konkrétne malinový olej do opaľovacích prostriedkov. Malinový olej sa smie používať od novembra do marca. Inak po par minútach, keď je vystavený slnečnému žiareniu, oxiduje a rozkladá sa na čistý karcinogén, a ten si pekne krásne hovie na slniečku na nasej koži. My v domnení, že sme použili prírodný opaľovák a nie tú chémiu, sa spokojne slníme. A opäť zdôrazním POZOR NA DETI!!
  6. Ak použijeme prírodné filtre, tie nikdy nezabezpečia dostatočnú ochranu, zvlášť pri malých deťoch.

Na ilustráciu uvediem ponuku na dva konkrétne produkty. Ako milovník prírodnej kozmetiky, ktorý produkt by ste si kúpili? Zdroj ponuky č. 1 je z predajnej skupiny na Facebooku a spotrebitelia si reálne tento produkt aj kúpili (gramatické chyby nie sú opravované):

Ponuka č. 1:  Krém XXXX s aloe Vera gélom

Vybombované zloženie. Krém na pleť, ktorá zápasí s vráskami, kruhami pod očami a unavenou dehydrovanou pleťou

Zloženie: , aloe vera gél, kyselina hyalurónová, vitamín C, BIO kávový extrakt, bambucké maslo, vitamín E, b-panthenol, mandľový BIO olej a tekutý hodváb

Na prvý pohľad skvelé zloženie. Poviete si, že už nič prírodnejšie ani nemôže byť. Ale,… v tomto prípade platí, že nie je všetko zlato čo sa blyští. Resp. nie je každá prírodná kozmetika aj prírodná. Konkrétne pri tomto produkte je zákazník oklamaný a zavádzaný, a to doslova. A viete prečo? Pretože to „bombové“ zloženie obsahuje nemiešateľné zložky. Poďme pekne po poriadku

  • Aloe vera gél je rozpustný vo vode – čiže v tomto prípade si nanesiete na tvár krém s aloe vera, ktoré bohužiaľ na tvári aj zostane, Nevstrebe sa a ani pleti neprinesie absolútne žiadny benefit,
  • Kyselina hyalurónová – opäť látka, ktorá je rozpustná vo vode, keďže sa nerozpustí, tak do pokožky neprenikne,
  • Vitamín C – opäť rozpustný vo vode, o tom že vašej pleti nič nedá, je zbytočné písať,
  • BIO kávová extrakt – netušíme čo kávový extrakt znamená – v glyceríne?, v alkohole? v propylénglykole?, uverná káva? – naozaj ťažko identifikovať, čo kávový extrakt je
  • Bambucké maslo – skvelá ingrediencia,
  • Vitamín E – opäť výborné vlastnosti,
  • B-panthenol – nuž, história sa opakuje, aby B-panthenol vykonal svoju regeneračnú prácu, potrebuje vodu,
  • Mandľový BIO olej – v prírodnej kozmetike nenahraditeľný a veľmi obľúbený
  • A napokon tekutý hodváb – už mi je trápne opakovať stále to isté, že aby nám vyhladil vrásky, potrebuje vodu

Nech hľadám ako hľadám, ale v produkte žiadnu vodu nevidím.

Zhodnotenie: za uvedený produkt ktorý sa predáva 80 ml za cenu 17€ (??!!), si zákazník zaplatí za niečo, čo nedostane, V tomto prípade za kombináciu bambuckého masla, vitamínu E a mandľového oleja. Ostatné zložky sú v tomto produkte bez pridania vody úplne zbytočné. O tom, že produkt bol vyrobený v kuchyni kde sa pred chvíľou mohli vyprážať rezne, no ani radšej nemyslím. Na otázku, čo sa im na tomto produkte páči, odpovedali že „krásne vonia“. Ale k vôňam sa dostanem o pár riadkov nižšie.

Ponuka č. 2

Základná krémová báza

Zloženie presne podľa predpisov: INGREDIENTS INCI: Aloe Barbadensis Leaf Juice, Aqua, Isoamyl Laurate, Carthamus tinctorius seed oil, Pentylene Glycol, Sorbitan Olivate, Cetearyl Glucoside, Papaver Somniferum Seed Oil (BIO), Macadamia Ternifolia Seed Oil (BIO),Squalane, Butyrospermum Parkii Butter, Sodium Lactate, Glyceryl Stearate, Glycerin, Tocopherol, Helianthus Annuus Seed Wax, Lecithin, Sodium Levulinate, Acacia Decurrens Flower Wax, Sclerotium Gum, Sodium Anisate, Polyglycerin-3, Sodium Phytate, Xanthan Gum, Pullulan, Potassium Sorbate, Alcohol, Lactic Acid

Po prečítaní jednotlivých zložiek si poviete že všetky “tie” zložky sú iba chémia, Hovoríte si, že “ja si tú chémiu na tvár nedám? ALE, všetky zložky sú prírodného základu, každá jedna má presne určené čo v kréme „má robiť“. Navyše tento produkt bol otestovaný v laboratóriu, bol vyrobený v priestoroch ktoré majú povolenie a cena 50 ml balenia je na úrovni 4,99 € (https://www.mydielkaren.sk/produkt/zakladna-kremova-baza-starostlivost-o-plet/). Zároveň boli prísnymi hodnotiteľmi preskúmané jednotlivé zložky a ich interakcie tak, aby bol spotrebiteľom ponúknutý bezpečný produkt s účinkami aké deklaruje. Každý výrobca kozmetických výrobkov musí spĺňať prísne predpisy a nariadenia a určite nájdete na predajných stránkach aj zloženie ktorému rozumiete.

Zhodnotenie: V tomto prípadne si spotrebiteľ kúpi bezpečný účinný produkt za násobne nižšiu cenu. Za mňa je voľba jasná.

A že to mu zloženiu nerozumiete? Je dôležité, aby tomu rozumeli kontrolné orgány, ktoré takýto produkt kontrolujú. INCI nomenklatúra je všeobecný kozmetický slovník, ktorému rozumejú všade na svete. A prečo je to tak? Aby v prípade, ak sa na trhu objaví produkt, ktorý je nevyhovujúci, nebezpečný alebo klamlivý – vedia podľa INCI názvov presne identifikovať o aké zloženie sa jedná. Predsa len, by nebezpečnému produktu kde by boli zložky uvedené len slovenskom jazyku, napríklad v susednom Rakúsku nerozumeli. V súčasnosti existuje v rámci EÚ takzvaný RAPEX systém – to znamená, že napríklad v niektorej krajne EÚ keď sa na trhu objaví nevhodný produkt, prostredníctvom tohto systému sú v priebehu pár minút informované všetky európske krajiny a môžu bezodkladne vykonať opatrenia (stiahnutie z trhu, informovanie… ). Výrobky, kde je uvedené INCI zloženie, je pre mňa osobne zárukou vyššej kvality, ako produkt kde sú vymenované len všeobecné zložky. Čo je ale horšie, veľa kuchynských výrobcov prírodnej kozmetiky, zloženie vôbec neudáva. Iba deklaruje zázračné účinky. Na každom kozmetickom produkte MUSÍ byť uvedené zloženie v INCI nomenklatúre. Čím ďalej tým častejšie sa stretávame s tým, že hneď vedľa INCI, je uvedené aj zrozumiteľné ?.

Domáca výroba kozmetiky je naozaj skvelá vec za predpokladu, že vieme čo robíme. Je úžasné ísť do lesa nazbierať si živicu, rozpustiť ju v oleji alebo alkohole (vedeli ste že nie všetky živice sa rozpúšťajú rovnako?, ale o tom možno nabudúce), pridať včelí vosk od včelára a skvelá mastička je na svete. A pozor na včelí vosk od včelára. Nie je vosk ako vosk. Ak si nie ste istý aký vosk Vám včelár dal, pýtajte sa. Vosk ktorý bol používaný ako medzistienka, je na výrobu kozmetiky nevhodný. Obsahuje rezíduá liečiv, ktorými sa včielky liečia. Včelár vosk recykluje aj niekoľko rokov a nazbiera sa tam tých rezíduí viac než dosť. Vosk do kozmetiky musí byt čistý z tzv. panenského diela alebo z certifikovanej BIO včelnice. Alebo si doma vykopať koreň z kostihoja, vysušiť, urobiť tinktúru a následne mastičku s pridaním vody a zahusťovadla. Naozaj je bezkonkurenčná. Za podmienky, že viete čo s čím kombinovať. A keď ju podarujete susede, kamarátke, nech teda vyskúšajú je naozaj skvelá vec.

Pri skúmaní a miestnom zisťovaní som sa spotrebiteľov pýtala, že čo od prírodnej kozmetiky očakávajú. A viete čo ma zaskočilo? Viac ako 60% mi odpovedalo, že pri kúpe prírodnej kozmetiky sa rozhodujú na základe vône (?). Je to zvláštne, pretože keď kupujete niečo prvýkrát cez internet, nemáte tušene ako produkt vonia. Následne aj recenzie na produkt v drvivej väčšine hovorili o vôni. Že je zloženie „co dúm dal“ nebolo v hodnotení dôležité. Hlavne že produkt pekne voňal, a mal zloženie ktoré znie prírodne. Veľmi čerstvú skúsenosť uvediem. Na Facebooku pani ponúkala mastičku na „všetko“. Na otázku o zložení mi neochotne napísala zloženie. Keďže výrobok obsahoval vodu, na otázku čím to je zakonzervované, mi odpovedala, že vitamínom E – vraj je to jemný prírodný konzervant. V žiadnom prípade NIE JE. Vitamín E je rozpustný v tuku (oleji) a s vodou nemá žiadny vzťah. Vitamín E je skvelý antioxidant – to znamená, že zabraňuje oxidácii tukov. V žiadnom prípade nechráni vodu aby v nej nerástli huby, plesne, baktérie a patogény. Nezakonzervovaný produkt je po dvoch týždňoch plný plesní a baktérií (napili by ste sa vody, ktorá by stála niekde dva týždne? A dvakrát do dňa by ste si tam namočili prsty?). Pretože presne takto funguje ten prírodný krémik „zakonzervovaný“ vitamínom E). Ale hurá, máme doma prírodnú kozmetiku.

Práve spomínané vône sú extrémne koncentrované prísady a patria medzi najviac alergizujúce látky v kozmetických produktoch. V rukách neodborníkov môžu byť dokonca nebezpečnou zbraňou. Mamičky, ktoré kupujú predovšetkým detičkám prírodnú kozmetiku, by mali byť obzvlášť opatrné. Veľakrát som sa stretla s otázkou, používam len prírodnú kozmetiku a dieťatku sa ekzém nezlepšuje. Napokon vysvitlo, že mydlo vyrobené z mydlovej hmoty obsahovalo niekoľkonásobne viac parfumu ako je dovolené. A bohužiaľ deti reagujú veľmi citlivo na cudzie látky. Osobne som videla popáleniny z „prírodného mydla“. Mamička kúpila synčekovi na trhu mydielko prekrásnej žiarivej tyrkysovej farby, po prvom umytí skončil chlapček s popáleninami. Mydlo obsahovalo silnú pomarančovú silicu. Opäť v nebezpečnom množstve.

Našťastie v súčasnosti existujú aplikácie, ktoré po načítaní čiarového kódu výrobku, ukážu jednotlivé zložky a ich úroveň bezpečnosti. Alebo napríklad na stránke  https://encyklopedie.biooo.cz/ nájdete zoznam všetkých (väčšiny) kozmetických zložiek. Dozviete sa tam o stupni vhodnosti, či bezpečnosti jednotlivých ingrediencií. Skvelý pomocníci vo svete nepreberného množstva kozmetických produktov. Ak sa už rozhodnete, že si prírodne tváriacu kozmetiku kúpite, pýtajte sa na zložky, pýtajte sa predajcu či má vzdelanie (minimálne musí mat potvrdenie o odbornej spôsobilosti pre výkon epidemiologicky závažnej činnosti, ktorou výroba kozmetiky je), kde vyrába, či má vôbec založenú živnosť. Je iné kúpiť si kozmetiku od susedy, ktorá celý život zbierala bylinky, robila mastičky a lektvary. A je iné si kúpiť kozmetiku niekde na internete od úplne neznámeho človeka o ktorom nič neviete. Kontrolka by Vám mala začať blikať, pri otázke ohľadne zloženia, že Vám ju napíše do správy. Od takého predajcu by som utekala na míle ďaleko, pretože zloženie je tajné, keďže ho nechce verejne napísať. A pri kozmetike je to základná požiadavka, že kozmetický výrobok musí mať jasné a viditeľne uvedené zloženie. Spozornieť by ste mali aj vtedy ak predajca tvrdí, že produkt má nespočetne veľa benefitov a pomáha skoro na všetko. Pri otázke trvajte na konkrétnej odpovedi (na otázku aké zloženie má produkt, by ste sa s odpoveďou, že obsahuje iba prírodné zložky nemali uspokojiť). Spozornieť by ste mali aj pri odpovedi, že používa iba prírodné farbivá, vône….) trvajte na konkrétnej odpovedi. A že sa predajca oháňa „dobrými recenziami? Určite aj Vaši priatelia by Vám napísali pár milých slov keby ste ich požiadali.

Záverom by som chcela požiadať, aby ste aj výrobu a následný predaj kozmetiky povýšili na vysokokvalifikovanú oblasť. Asi by Vám lekárnik ktorý má ukončené elektrotechnické učilište nepripadal dostatočne fundovaný na to, aby Vám miešal a odporúčal lieky.

Ak Vás tieto riadky zaujali, a dočítali ste sa až sem, úprimne ma to teší. Verím, že ste sa niečo nové dozvedeli, prípadne si potvrdili to, čo už viete.

Zdroj: www.mydielkaren.sk – výroba mydiel a kozmetiky

Vložiť komentár