SLADKÉ VS. HORKÉ MANDLE. ROVNAKÉ A ZÁROVEŇ TAKÉ ODLIŠNÉ.

SLADKÉ VS. HORKÉ MANDLE. ROVNAKÉ A ZÁROVEŇ TAKÉ ODLIŠNÉ.

Stáva sa to aj u ľudí. Dve sestry, navonok také podobné, v skutočnosti môžu byť ako čierna a biela. To je aj prípad mandlí. Keďže jednou z našich obľúbených ingrediencií pri výrobe mydielok je práve mandľový olej, radi by sme vám priblížili jeho pôvod a úžasné účinky na pokožku.

MANDLE AKO SVETOVÝ POKLAD

 V obchodoch ich väčšinou nájdete medzi orechmi. O to viac prekvapí, že v skutočnosti ide o semená – presnejšie ovocné jadro plodov mandľovníka. Krásny strom (časť roka obsypaný ružovými a bielymi kvetmi) má svoj pôvodný domov v Iráne a okolitých krajinách strednej Ázie. Mandle patrili medzi jedny z prvých domestifikovaných ovocných stromov na svete, o čom svedčia archeologické nálezy v Jordánsku či v Egypte. Dnes poznáme viac ako 30 druhov mandlí a ich najväčším svetovým producentom je štát Kalifornia v USA. Najčastejším delením je práve to podľa chute.

 SLADKÉ VZ. HORKÉ MANDLE

 Oba druhy majú spoločnú vysokú energetickú hodnotu, obsah bohatý na vlákninu a vitamíny (najmä B2 – riboflavín a E – tokoferol). Pre naše zdravie sú tiež cenným zdrojom kyseliny listovej a minerálov ako je horčík, vápnik, draslík, meď a zinok. Prospešné sú teda pre trávenie, celkovú vitalitu i zdravie vlasov či pleti.

To, čo robí jeden druh mandlí špecifickým, je vysoké množstvo látky známej ako amygdalín. Práve táto zložka je zodpovedná za nepríjemnú horkú chuť a pri nadmernej konzumácii môže spôsobiť i vážne zdravotné problémy. Produktom rozloženého amygdalínu je totiž, pre naše zdravie škodlivý, kyanovodík. Kým sladké mandle obsahujú len zanedbateľné množstvo tejto látky (0,1 %), v horkých bolo objavených až 5%. Zdravie ohrozujúca môže byť už malá dávka horkých mandlí. V prípade dospelých ľudí bolo za nebezpečné množstvo odhadovaných už 10 mandlí. Po tomto zistení sa preto začali používať iba na priemyselné účely – na destiláciu mandľového oleja.

 MYDLO Z MANDLÍ

V procese výroby oleja (t.j. pri lisovaní za studena) je amygdalín, samozrejme, šetrne odstránený. Naše handmade mydielka sú potom vyrábané už z finálneho čistého a kvalitného produktu. Mandľový olej používame veľmi radi. Obľúbili sme si najmä ten skvelý pocit ľahkosti, ktorý vyvoláva na pokožke. Navyše, má vynikajúce absorpčné vlastnosti a vďaka vysokému množstvu vitamínu A, aj antibakteriálne účinky. Preto sa mandľový olej osvedčil napríkad aj pri liečbe akné. Jeho prirodzená jemnosť a krémová textúra ho tiež predurčujú na starostlivosť o detskú pokožku.

 Naše mydlá vďačia mandľovému oleju za vytvorenie veľmi jemnej, no stabilnej peny. Saponifikácia z neho nerobí tak tvrdú mydlovú hmotu ako je to v prípade olivového či kokosového oleja. Preto do mydlových receptúr vždy pridávame max. 10 % mandľového oleja. Každé voňavé mydlo z našej dielničky takto do vienka dostane úžasné zvláčňujúce vlastnosti.

 Skúste niektoré naše mandľové mydlo a zažite každý deň sprchovanie s luxusnou hodvábnou penou, ktorá vašu pokožku zanechá krásne jemnú a prevoňanú.

Vaša mydielkaren.sk

 #mydielkareň #mydlozmandlí #handmademydielka #mydlo #mydlá #voňavémydlo #mandľovémydlo #hodvábnemydlo #prírodnémydlá #domácemydlo #ručnerobenémydlo #mandľovýolej #sladkémandle #horkémandle #kozmetika

Vložiť komentár