Prečo je tuhé mydlo dobrá voľba

Možno ste sa už tiež na vlastnej koži presvedčili, že liečivé účinky mydielok nie sú len babské reči.

My v Mydielkárni veríme v silu prírody. Radi do vašich obľúbených výrobkov pridávame výťažky z byliniek a kvetov. Bežné i vzácne rastlinky sa k nám najčastejšie dostávajú v podobe esenciálnych olejov. Našim mydielkam ochotne prepožičiavajú nádhernú vôňu a k tomu vždy aj niečo navyše.

ESENCIE ZDRAVIA A RADOSTI

Aj tak by sa dali pomenovať tieto voňavé oleje. Ich účinky dobre poznali už starí Číňania, Gréci či Egypťania. V súčasnosti sú, okrem kozmetiky, populárne najmä v aromaterapii a pri masážach.

Ich tajomstvo spočíva vo vysokej koncentrácii vonných esencií konkrétnych rastlín. Jedna fľaštička oleja v sebe spravidla ukrýva niekoľko stoviek kilogramov danej bylinky. Účinnosť olejov je preto niekoľkonásobne vyššia než efekt samotnej rastlinky. Prírodné mydlá môžu obsahovať približne 3 – 5% esenciálnych olejov v pomere k svojej hmotnosti. Ktoré z nich nájdete v tých našich?

ESENCIÁLNY OLEJ ČERVENÝ POMARANČ

Príjemná vôňa je jedným z najlepších pomocníkov pri udržiavaní mentálnej rovnováhy. Červený pomaranč, v porovnaní s klasickým, disponuje trochu sladšou vôňou pripomínajúcou maliny. Okrem povznášajúcej arómy však prinesie potešenie aj vašej pokožke. Silica z tzv. krvavého pomaranča veľmi rýchlo redukuje zápaly a dokáže eliminovať množstvo nežiadúcich následkov spôsobených užívaním liekov alebo zvýšeným množstvom toxínov v tele. Na náš organizmus preto pôsobí detoxikačne a úžasne uvoľňujúco.

Náš tip: Všetkým milovníkom citrusových tónov dávame do pozornosti voňavé pomarančové mydlo s pačuli. Umožní vám oddýchnuť si po hektickom dni a nechať všetky problémy sveta vypeniť a odplávať preč.

 ESENCIÁLNY OLEJ LEVANDUĽA

 Jej vôňu si len tak s niečím nezmýlime. Olej z levandule sa najčastejšie vyrába parnou destiláciou kvetov. Má schopnosť účinne zabíjať baktérie, bojovať s ekzémami, rozjasňovať pokožku a utišovať zápaly. Známy je jeho potenciál vyhladzovať pleť, za ktorý vďačí silným antioxidačným vlastnostiam.

 Náš tip: Teplá voda vie spolu s voňavou kozmetikou robiť zázraky. Telo aj všetky zmysly skvele zrelaxuje naše lanolínové mydlo s levanduľovým olejom. Prírodné elementy v tejto krémovej mydlovej tehličke pokožke zabezpečujú výživu, dodajú jej dokonalú hebkosť, množstvo  vitamínov a zároveň poskytnú spoľahlivú ochranu na celý deň.

 ESENCIÁLNY OLEJ VAVRÍN KUBÉBOVÝ

 Pri zmienke o vavrínoch by mali spozornieť všetci tí, ktorí na svoju mastnú pleť stále nenašli ten správny prípravok. Olej litsea cubeba totiž vynikajúco pôsobí na problematickú a mastnú pleť, zabraňuje tvorbe prebytočného kožného mazu, účinne čistí a sťahuje póry.

 V našich mydielkach má vavrín kubébový čestné miesto pre svoju schopnosť uvoľňovať napätie a preventívne pôsobiť proti infekciám rôzneho druhu.

 Náš tip: Známe antistresové a antidepresívne účinky tohto skvelého oleja sme chceli dopriať i vám. Obsahuje ho hneď niekoľko našich mydiel. Napríklad olivové mydlo s vôňou kvetov Olivový háj, ktoré  bolo úplne prvým tuhým mydlom, ktoré v našej dielničke uzrelo svetlo sveta. (Pssst! Esenciálny olej z vavrínu sa často používa v kozmetike bojujúcej proti striám a celulitíde. Tak skúste… ?)

 ESENCIÁLNY OLEJ RUŽOVÉ DREVO

 Podľa rôznych štúdií tento olej vykazuje antibakteriálne, antiseptické či dokonca afrodiziakálne účinky. My sme si ho však vybrali hlavne preto, že stimuluje a tonizuje pleť a napomáha pri liečbe akné a dermatitíd.

Náš tip: Esenciálny olej ružové drevo sa svojou jemne sladkou vôňou v kozmetike výborne hodí ku kvetinovým i ovocným ingredienciám. Preto neprekvapí, že v našej ponuke ho obsahuje napríklad mydlo z hodvábu a vanilky.

 NAJČASTEJŠIE OTÁZKY SPOJENÉ S POUŽÍVANÍM ESENCIÁLNYCH OLEJOV

 Nevyprchá časom esenciálny olej z mydla a s ním aj jeho vôňa?

Je pravda, že esenciálne oleje sú prirodzene prchavé látky. Každý sa však „stráca“ inou rýchlosťou. Podľa tohto kritéria sa aj rozdeľujú do troch základných skupín (tzv. tónov) na vysoké, stredné a nízke. Do prvej skupiny patria väčšinou oleje z kategórie citrusových, ale aj olej z vavrína kubébového, čierneho korenia či mäty piepornej. Esenciálne oleje levanduľa, ružové drevo alebo geránium, škorica či čajovník sa zaraďujú medzi stredné tóny. K vysokým, ktoré sú najstabilnejšie, patria oleje z pačuli, cédrového dreva či vetiveru. V mydlách sú aktívne látky esenciálnych olejov sčasti uzatvorené ostatnými zložkami a pri správnej starostlivosti ich vôňa tak skoro nevyprchá.

 Ako sa starať o mydlo s obsahom esenciálneho oleja?

 Jednoducho, presne tak ako o seba – s láskou. Po každom použití ho nechajte odpočinúť. Nenechajte ho stáť vo vode (voľne ložené vo vani alebo v príliš hlbokej škatuľke). Ideálna je mydelnička s otvormi na dne, kadiaľ prebytočné voda odtečie. Pred každým umytím by mydlo malo pekne preschnúť a mať opäť tuhú podobu.

 Ako esenciálne oleje reagujú na teplo?

 Výborne. ? Vôňa skrytá v esenciálnych olejoch sa našim zmyslom najradšej ukazuje práve pod vplyvom teplej vody. Už sa len rozhodnúť, ktoré mydielko bude tým pravým spoločníkom pri najbližšom sprchovaní.

#mydielkareň #handmademydlo #mydlo #mydlá #voňavémydlo #prírodnémydlá #domácemydlo #ručnevyrobenémydlo #poctivémydlo #výrobaprírodnéhomydla #pomarančovémydlo #lanolínovémydlo #mydlosvôňoukvetov #mydlozhodvábu #biomydlo #kozmetika

 Zdroje:

www.mydielkaren.sk  

https://www.mydli.sk/rubriky/mydla-procesom-za-studena/vone-a-saponifikacia/

https://www.bodhispa.sk/blogs/ako-pouzivat-esencialne-oleje 

Vložiť komentár