OBCHOD S MYDLOM

OBCHOD S MYDLOM

Zbožňujeme ho a používame denne. Vedeli ste však, odkiaľ vynález mydla pochádza a čím všetkým si na svojej ceste prešlo? Poďte sa s nami pozrieť na históriu pravdepodobne najstaršieho kozmetického produktu na svete.

 NA POČIATKU BOLO… MYDLO

Znie vám to zvláštne? No mydlo je skutočne takmer také staré ako ľudstvo samo. Prvé zmienky o ňom sa objavujú už okolo roku 2500 pred n. l. a spájajú sa so summerskou kultúrou. Predpokladá sa, že v starom Babylone zmes tuku a popola využívali na úpravu vlasov. Vyplýva to z nápisov nájdených na vázach, kde sa našla látka nápadne podobná dnešnému mydlu.

 Egypťania okolo roku 1550 pred n. l. už do „mydlovej“ hmoty primiešavali alkalické soli. Stále však neslúžila primárne na umývanie. Úlohou namiešanej látky bolo liečiť kožné ochorenia. Na rovnaké účely ho vyrábali aj starovekí Rimania.

 Prelomovou ingredienciou v mydlárstve sa stal, dnes taký bežný, olivový olej. Jeho dobré vlastnosti objavili Arabi. Títo zdatní chemici začali pri výrobe mydla ako prví používať lúh (hydroxid sodný), ktorý je nevyhnutnou súčasťou aj dnešných postupov. Ich mydlá boli krásne voňavé a farebné a preto veľmi žiadané v celom Oriente i v Európe. Už vtedy vyrábali špeciálne mydlá na holenie či tekuté mydlá. Kvalitou však ešte neboli na takej úrovni ako dnes.

 LEVANDUĽA AJ RYBÍ OLEJ

 Olivový olej zohral v histórii mydla dôležitú úlohu. I keď jeho výroba v Európe prekvitala už v siedmom storočí, prvé príjemné a luxusné mydielka na kontinent priniesli až križiacke výpravy v 11. storočí.

 V 14. storočí mali v obchode s mydlami navrch južnejšie položené krajiny s dostatočnými zdrojmi olivového oleja. Na severe, kde zásoby kvalitných rastlinných olejov nemali, používali rybí tuk alebo loj. Z týchto prísad je nám jasné, že mydlá v tom čase veľmi voňavé neboli. Skôr naopak. Zaujímavé je, že na tento nedostatok sa výrobcovia zamerali až koncom 19. storočia. Aj preto sa mydlá  dovtedy používali len na pranie bielizne. Až raz niekomu napadlo použiť levanduľu, rascu či citrónovú silicu. A zrazu tu bolo prvé citrusové mydlo.

 Najväčšími európskymi centrami výroby sa nadlho stalo Taliansko a Španielsko. Vtedy uzrelo svetlo sveta prvé kastílske mydlo (t.j. 100%  olivové mydlo). V tomto období boli v mnohých krajinách na mydlá uvalené vysoké dane. Stalo sa tak preto, že sa pri ich výrobe vo veľkom začal používať loj, ktorý bol potom nedostatkovým materiálom na výrobu sviečok. Tie začali chýbať najmä tým  najchudobnejším. O dvesto rokov neskôr veľké stredomorské mydlové produkcie s veľkým náskokom predbehli Francúzi.

 MYDLO Z MARSEILLE

 Známi francúzski mydielkari začali spájať svoje sily práve v tomto historickom meste. Prvý výrobca mydla v regióne bol známy už v roku 1370. Ten najväčší rozmach miestneho mydielkarstva však začal až v 17. storočí. Odvtedy tu mydlo žije akoby vlastným životom. Zásadným sa stal najmä rok 1688, kedy kráľ Ľudovít XIV. vydal edikt (dekrét) Savon de Marseille, ktorý z miestnej receptúry spravil de facto štandard pre výrobu mydla. Nariadenie platí dodnes a označuje 100% prírodné mydlo, ktorého základom je čistý olivový olej a je vyrobené na tomto území. Pod názvom Savon de Marseille sa nesmie vyrábať mydlo na báze živočíšnych tukov alebo masiel. Iné mydlá z Marseille však obsahujú aj ďalšie zložky, napr. esenciálne oleje či med. Taktiež sa tu začalo vyrábať nejedno kvetinové mydlo. Nájdete tu levanduľové, konvalinkové, mydlo z lístkov ruže či z kvetov pomarančovníka. Výber je nekonečný.

Priaznivý vplyv na kvalitu aj cenu mydla mali postupne sa zlepšujúce technológie výroby, čoraz dostupnejšie suroviny a zrušenie vysokých daní. Mydlo sa tak stalo verejne dostupným kozmetickým pomocníkom. To využili aj šikovní obchodníci z Marseille, ktorí nadviazali obchodné styky s ostrovom Kréta. Takto sa mydlo dostalo do Grécka a postupne sa stalo jedným z jeho najvyvážanejších produktov.

Továrne na výrobu olivového mydla tu začali vznikať v prvej polovici 19. storočia a mnohé dodnes zostali rodinnými firmami zachovávajúce tradíciu výroby bez chemických prísad a farbív. Ich mydlá sa sušia prirodzeným spôsobom, sú antialergické, vhodné na umývanie celého tela a ideálne aj pre citlivú detskú pokožku. Mydlá z olivového oleja sú  bohaté na vitamíny E a A, nedráždia a úžasne zjemňujú pleť. Preto máme niekoľko olivových variánt v ponuke aj my. Patria medzi naše najpopulárnejšie. Presvedčiť sa o ich skvelých účinkoch  môžete i vy. Nech vám padnú na úžitok. ?

 ZAUJÍMAVOSTI:

  •  Po zániku Rímskej ríše v roku 476 a v následnom období stredoveku v Európe zanikli aktivity spojené s dovtedy obľúbeným kúpaním. Tým opadol aj záujem o čistotu tela a verejné zdravie. Zlé  hygienické podmienky potom spôsobili i niekoľko známych morových epidémií.
  • Popularita mydla stúpla až v 16. storočí, kedy sa začalo prvýkrát vo veľkom používať na umývanie.
  • S históriou mydla súvisí aj lov veľrýb. Z ich oleja sa vyrábalo mydlo s bieliacimi vlastnosťami, ktoré slúžilo predovšetkým ako čistiaci prostriedok. Túto funkciu mydla postupne nahradil až vynález prvého detergentu v roku 1916. Detergenty sú syntetické látky dnes známe ako súčasť čistiacich prostriedkov na pranie či umývanie riadu.
  •  Vysoké dane na vyrobené mydlá sa stali minulosťou až v 19. storočí. Až vtedy sa stalo dostupné pre širokú verejnosť.
  •  Mydlo si časom našlo cestu na každý kontinent. Od 7. storočia sa vyrábalo v Palestíne a v južnom Iraku, Angličania s jeho produkciou začali v 12. storočí a do Ameriky sa dostalo vplyvom kolonizácie okolo roku 1600. Tu bola dlho obľúbená najmä domáca výroba mydla, ktoré si ľudia medzi sebou vymieňali.

 

 

#mydielkareň #mydlo #mydlá #obchodsmydlom #domácemydlo #ručnerobenémydlo #handmademydlo #mydielka #citrusovémydlo #kastílskemydlo #olivovémydlo #mydlozmarseille #domácavýrobamydla #kvetinovémydlo #mydlozlístkovruže #prírodnémydlo #tradičnémydlo #zdravémydlo #históriamydla

Vložiť komentár