Mydlo z polotovaru vs. poctivé mydlo

MYDLO Z POLOTOVARU VS. POCTIVÉ MYDLO

Tak ako poznáme rôzne druhy mydiel, ich nekonečné voňavé variácie, veľkosti a tvary, existuje aj niekoľko rôznych spôsobov ako mydlo vyrobiť. Ručne vyrobené mydlo sa totiž dnes dá stvoriť dvojako. Poďme sa preto spolu pozrieť na porovnanie mydielok vyrobených z predpripravenej mydlovej hmoty a tie, pri ktorých sa vyrábajú ručne aj všetky suroviny.

 MYDLOVÁ HMOTA, JEJ VÝHODY A NEVÝHODY

Dostali ste chuť, urobiť si doma vlastný mydlový zázrak? Potom ste sa pravdepodobne stretli so širokou ponukou mydlových hmôt alebo kompletných sád na prípravu mydla. Tieto sú výborné pre začiatočníkov, pre všetkých zvedavcov, ktorí chcú vyskúšať niečo nové alebo pre kreatívne maminky, ktoré chcú do procesu zapojiť aj deti.

Polotovar v podobe mydlovej hmoty dostať v bielej alebo priehľadnej variante a dá sa s ním za málo peňazí urobiť pomerne veľa muziky. Narábanie s ňou je jednoduché a bezpečné. Obľúbená je aj preto, že ponúka rýchly spôsob ako si vyrobiť handmade mydlo ľubovoľnej farby, vône a tvaru. Treba si dať pozor iba na to, aby sa hmota neprevarila. Pri dodržaní správneho postupu sa po vychladnutí dá mydlo ihneď používať. Nevyžaduje sa tu dlhé zrenie, bez ktorého sa výroba prírodného mydla z ručne pripravených surovín nezaobíde.

 Kameň úrazu prichádza pri porovnaní kvality. Mydlová hmota často obsahuje podobné zloženie ako bežné mydlá z obchodu. Teda aj syntetické látky, ktoré podporujú rozpustnosť mydla či jeho penivosť. Ručne robené mydlá to teda stále sú, no nemožno ich označiť za prírodné mydlá alebo zaradiť k eko či bio produktom.

 POCTIVÉ MYDLO A PREČO NA NEHO NEDÁME DOPUSTIŤ

 A potom je tu Mydlo s veľkým „M“. To pravé, skutočne domáce a prírodné, vyrábané tradičným spôsobom a rozmaznávajúce našu pokožku. Práve tieto mydielka nájdete v našej ponuke. Nedočkavo čakajú na to, kedy aj vám budú môcť očariť všetky zmysly.

Výroba kvalitných mydiel sa dá rozdeliť na dva možné postupy. Používa sa proces za studena alebo za tepla. Oba spája to, že sa pri nich používajú kvalitné suroviny a pracujeme s pocitom, že vieme, čo do mydla dávame. Hlavnou zložkou v našom prípade je vždy hydroxid sodný (NaOH), ktorý kombinujeme s vhodnými olejmi, maslami a vonnými zložkami = esenciálnymi olejmi. Vytvorenie handmade bio mydla je vlastne taká malá škola chémie. Každé naše mydielko má svoj jedinečný príbeh a unikátne zloženie, ktoré vylepšujeme niekedy i celé roky.

Najväčší rozdiel medzi výrobou mydla z predpripravenej hmoty a tradičnými metódami (najmä metódou za studena) je v procese zrenia. Kým prvý proces „odpočívanie“ mydla prakticky nepozná, u nás platí, že na dobré sa oplatí čakať. Mydlo zrejúce niekoľko týždňov či dokonca mesiacov je k pokožke priateľské, vyživuje ju a zanecháva hebkú a pestovanú nadlho. Možno ste sa stretli s názorom, že tuhé mydlá pokožku vysušujú. Pri tých kvalitných je to práve naopak. Obsahujú totiž glycerín, prirodzenú súčasť mydla, ktorá sa pri priemyselnej výrobe z produktov odoberá. Kozmetické firmy ju potom poskytujú na iné účely. My však vieme, že je to škoda, lebo ide o jeden z najlepších pomocníkov na zvláčnenie a hydratovanie pokožky. A niečo také výborné si rozhodne nenecháme vziať. ?

 

#mydielkareň #handmademydlo #mydlo #mydlá #voňavémydlo #prírodnémydlá #domácemydlo #ručnervyobenémydlo #poctivémydlo #výrobaprírodnéhomydla #mydlováhmota #biomydlo #kozmetika

 

 Zdroje:

http://moderna.alchymistka.eu/2011/03/zakladne-principy-vyroby-mydla.html

https://www.handymade.sk/vyroba-mydla-procesom-za-studena–videonavod/

https://www.drogerka.sk/blogy/ako-si-vyrobi%C5%A5-mydlo-doma

https://www.cc-sr.sk/pre-a-proti-k-jednotlivym-metodam-domacej-vyroby-mydla/

 

Vložiť komentár