KEĎ PRACÍ PRÁŠOK NAHRADÍ MYDLO

KEĎ PRACÍ PRÁŠOK NAHRADÍ MYDLO

Ekológia je prirodzenou súčasťou života mnohých z nás. Vedeli ste, že k biokozmetike a zdravým potravinám si môžete pridať už aj ekologické mydlo? O chvíľku zistíte prečo bežné pranie už viac nie je trendy.

 MENEJ JE NIEKEDY NAOZAJ VIAC

Etikety na čistiacich prostriedkoch nie sú práve fascinujúce čítanie. Asi preto im takmer nikto nevenuje pozornosť. Pri najbližšom nákupe pracieho prášku sa však skúste pridať k tým niekoľkým odvážlivcom a venujte im chvíľku pozornosť. Čo na nich nájdete? Všeličo. A to je ten problém.

Zloženie pracieho prášku je vlastne celkom veda. Zoznam látok pri niektorých nemá konca a okrem tých čistiacich obsahujú často aj prímesi škodlivé pre zdravie a prírodu. Ktoré to sú a prečo si na ne treba dať pozor?

 Tenzidy

Tiež ste ako deti radi pozorovali mamu pri praní bielizne? Úžasná voňavá pena bola vždy po celej kúpeľni. V dospelosti postupne odhaľujeme to, čo spôsobuje zázraky zažité v detstve. Za bohatou penou pracích prostriedkov stoja najčastejšie tenzidy. Ide o látky so schopnosťou účinne odstraňovať škvrny a nečistoty. Veľmi jednoducho povedané, tenzidy slúžia na to aby sa nečistoty (mastnota, zvyšky kože, pot, špina…. ) z látky odtrhli a zmyli sa preč. Je každému jasné, že fľak od oleja po namočení do vody nemá dôvod, aby z textílie samovoľne odplával 🙂 Na to potrebuje spomínaný tenzid. Tu však výpočet ich dobrých vlastností končí. Tenzidy sú, podobne ako iné syntetické látky, ťažko rozložiteľné v prírode. Rovnako škodlivé vedia byť aj k našej pokožke. Ich čiastočky zostávajú na bielizni dlho po opratí. Potom sa stačí len obliecť a problém je na svete. Ľudia s citlivou pokožkou, náchylnosťou na ekzémy alebo naši najmenší na zvyšky tenzidov reagujú začervenaním, svrbením a pod. Dobrá správa je, že v Európe existuje norma, ktorá reguluje množstvo použitých tenzidov v pracích prostriedkoch. Ideálne však je, vyhnúť sa im úplne.

 Fosfor a fosfáty

Patria medzi najdiskutovanejšie látky nachádzajúce sa v pracích práškoch. Ich negatívny dopad na životné prostredie je taký veľký, že v niektorých krajinách (napr. Nemecko a Rakúsko) už prípravky s fosforom a jeho derivátmi na trhu nenájdete.

Fosfor totiž spôsobuje znečistenie vodných tokov tým, že podporuje premnoženie mikroorganizmov, konkrétne rias a siníc. 1 gram fosforu uživí 10 kg rias, ktoré pri rozklade spotrebujú až 150 g kyslíka. Ten potom pri dýchaní chýba rybám a vodným živočíchom. Pri jednom vypraní pritom môžeme do vody vypustiť aj 4 g fosforu.

Vodné plochy znečistené fosforom spoznáte tak, že na ich hladine pláva nepekný zelený povlak, tzv. vodný kvet.

 Bielidlá a enzýmy

 Účel bielidiel asi netreba dvakrát vysvetľovať. Vedeli ste však, že na čistotu bielizne v skutočnosti nemajú žiaden vplyv? Ich účinnosť je založená na optickom klame, ktorý si pomáha správnym lomom svetla na tkanine. Asi najpoužívanejšia bieliaca látka – chlór – navyše poškodzuje vlákna textílií a ani k prírode sa nespráva práve šetrne.

 Enzýmy sa do pracích prostriedkov dostávajú vďaka svojej schopnosti odstrániť nečistoty organického pôvodu, teda škvrny od ovocia, zeleniny a iných potravín krv či pot. Niektoré druhy enzýmov sú však účinné len pri nízkych teplotách. O ich praktickosti by sa teda tiež dalo polemizovať.

 Na zadnej strane obalov môžeme okrem týchto prekvapení nájsť zmienky o inhibítoroch na zachovanie farby, parfémoch, farbivách, boritanoch, formaldehyde, halogénoch a ďalších látkach. Až sa zdá, akoby sa všetkej tej chémii ani nedalo vyhnúť. Našťastie, nič nie je také zlé, ako sa na prvý pohľad zdá. ?

 EKOLOGICKÉ PRANIE alebo MYDLO DO KÚPEĽNE TROCHU INAK

 Po predchádzajúcich strašidelných riadkoch máme pre vás skvelú správu. Žiadnu zo spomínaných škodlivín doma mať nemusíte. Prať sa dá aj zdravšie, čistejšie a ohľaduplnejšie voči prírode.

 My v Mydielkarni fandíme ekologickým riešeniam. Naše zdravé mydlá sú vyrábané s láskou, ktorú v plnej miere odovzdávajú vašej pokožke. Kvalitné handmade mydlo je na rozdiel od priemyselne vyrobených čistiacich prostriedkov (či na umývanie pokožky alebo bielizne) navyše úplne biologicky rozložiteľné a neškodí vode, v ktorej sa rozkladá. Súčasťou našej ponuky je preto aj pracie mydlo a mydlové vločky na ekologické pranie. V ich zložení nájdete minimum prísad. Neobsahujú parfumáciu, vďaka čomu sú vhodné aj pre alergikov, ľudí s citlivou pokožkou alebo na pranie detských vecí.

 #mydielkareň # mydlo #ekologickémydlo #zdravémydlá #mydlodokúpeľne #handmademydlo #praciemydlo #mydlovévločky #domácemydlo #ručnerobenémydlo #voňavémydlo #prírodnémydlo #mydloshop #vyrobadomacichmydiel #mydielka #slovenskémydlo

 

Vložiť komentár