KAŽDÉ MYDLO JE ANTIBAKTERIÁLNE

KAŽDÉ MYDLO JE ANTIBAKTERIÁLNE

Vedeli ste, že najúčinnejšou dezinfekciou je obyčajné mydlo? Mydlo je od svojej podstaty antibakteriálne…

Ale poďme pekne po poriadku. A vysvetlíme si základné pojmy:

Dezinfekcia je proces pri ktorom sa snažíme zbaviť čo najviac choroboplodných zárodkov (tzv. patogénov), ktoré sa nachádzajú všade okolo nás a aj na samotných nás.  Žijeme takto už dlhé roky v symbióze. A pokiaľ si nažívame v symbióze, t. z., že je toho tak akurát, tak je všetko v poriadku.

Raz za čas sa stane, že nám nejaký ten patogén (mikroorganizmus) prerastie cez hlavu a problém je na svete. Momentálne si takto hovie okolo nás koronavírus. Kde a ako vznikol nie je podstatou tohto článku.

Pravdou však je, že tento vírus je pre ľudstvo nový, nepoznaný a preto sa mu tak dobre v našej ľudskej komunite darí. Chvíľu bude trvať pokým si vytvoríme protilátky aby sme sa mu poľahky vedeli brániť. Aby sme si protilátky vytvorili potrebujeme naň ochorieť. Vedci hovoria, že ak ochorie resp. sa s ním stretne 60% populácie, sme za vodou J

Ale ako sa ho jednoducho zbaviť? Riešením je eliminácia (minimalizovanie) pôsobenia. Tento konkrétny koronavírus nazývaný aj SARS-CoV-2 je v podstate celkom veľký, v porovnaní s inými vírusmi. Zničenie vírusu je relatívne jednoduché a to pomocou obyčajného, áno praobyčajného mydla, ktoré máme každý doma a až doteraz sme mu nepripisovali nejaký špeciálny význam. Veď je to len obyčajné mydlo J

Ale ako sme sa už viackrát presvedčili, obyčajné veci robia svet lepším J

Koronavírus je obalený lipidovou (tukovou) membránou. A keďže mydlo odmasťuje (funkcia mydla je taká, že je to v podstate tenzid, na ktorý sa nalepia aj ostatné špiny, nečistoty), jednoducho vírus rozbije  a spláchne nefunkčný vírus preč. V tomto prípade je mydlo najúčinnejšou dezinfekciou  v porovnaní s inými dezinfekčnými prostriedkami.

V prípade, že absentuje voda a mydlo, je nutné použiť sekundárnu dezinfekciu, v podobe dezinfekčných gélov, vôd…. , ktoré sú na báze alkoholu. Aby to bolo naozaj účinné, treba si zabezpečiť prostriedok s obsahom alkoholu aspoň 70% vyššie, aby sa narušila tuková membrána a vírus sa rozpadol.

Dôležité je spomenúť, že ruky je potrebné si dôkladne umývať aspoň 30 sekúnd.

#mydielkaren #prirodnemydlo #antibakterialnemydlo #mydlo

 

Obr. Zdroj Internet

Vložiť komentár