Svetlicový olej (carthamus tinctorius semen oleum)

Požlť farbiarsky, tzv. svetlica, tvoriaci základ pre svetlicový olej, patrí medzi najstaršie kultivované plodiny na svete. Chemická analýza textilu zo starovekého Egyptu, datovaného do 2. tisícročia p.n.l., identifikovala textilné farbivo vyrobené z požlte, ktoré sa vyrába do dnešných čias, a okrem textilu tiež farbí množstvo našich obľúbených potravín či sladkostí. V hrobke Tutanchámona boli nájdené tiež vence upletené z kvetov svetlice, čo môže svedčiť o významnosti tejto rastliny už v dávnych dobách. Medzi jeho najvýznamnejších pestovateľov vo svete dnes patria Rusko, Kazachstan, India či Turecko.

Požlť farbiarsky, vďaka prefíkaným obchodníkom často prezývaný aj nepravý šafran, je naopak pravým bohatstvom, pokiaľ hľadáme zdroj bohatý na nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny. Práve taký je aj svetlicový olej vyrábaný zo semien tohto nežne pichľavého bodliaku. Využíva sa v potravinárstve, kozmetike a liečivách, nakoľko vykazuje výrazné antioxidačné účinky a má schopnosť zoceľovať popraskanú pokožku a regenerovať ochabnutú pleť.

Mydlo s obsahom soli svetlicového oleja (sodium safflorate) je vyživujúce a jeho nezmydliteľné zložky, vitamíny E a K hydratujú pokožku a pôsobia ako antioxidanty. Sodium safflorate vytvára pri kontakte s vodou veľmi jemnú penu a jeho konzistencia je mäkkšia, preto sa pridáva do mydlových receptúr v množstve max. 5 až 15%.

domovingrediencie | mydielka