Hydroxid sodný – sodium hydroxide

Vraj anorganická chémia v prírodnej kozmetike? Veru, ani to inak nejde, príroda totiž nemá tendenciu oddeľovať živé od neživého. Presne taký je aj tento prípad. Hydroxid sodný a rastlinné oleje totiž tvoria základ pre tuhé mydielka.

Hydroxid sodný je pevná, pri izbovej teplote bezfarebná anorganická látka, ktorú pre využitie v kozmetike používame v podobe vodného roztoku. Mydielkári pamätníci preň zvykli používať staršie názvy ako natron, kaustická sóda alebo lúh sodný. V roztoku s čistou vodou sa hydroxid sodný správa ako jedna z najsilnejších zásad, vďaka čomu má obrovské využitie naprieč celým spektrom priemyselných a potravinárskych odvetví. Má nezastupiteľné miesto napríklad aj pri spracovávaní celulózy na papier. V minulosti sa získaval rôznymi procesmi, no v dnešnej dobe sa vyrába elektrolytickým rozkladom chloridu sodného, čiže kuchynskej soli.

To, čo naše mydlo robí mydlom, je už zreagovaný hydroxid sodný s rastlinným olejom či kombináciou olejov. Rastlinný olej v reakcii predstavuje kyselinu, s ktorou táto silná zásada zreaguje, látka sa zneutralizuje a vzniká tak sodná soľ rastlinného tuku. Celý proces sa nazýva saponifikácia a celá reakcia prebieha podľa výberu použitých olejov v rozmedzí od niekoľkých hodín až po niekoľko týždňov až mesiacov, aby bola dosiahnutá požadovaná kvalita. V priebehu tohto času sa stihne celá reakcia ukončiť a vo výslednom mydle sa tak nenachádza žiadna voľná zlúčeniná hydroxidu sodného.

domovingrediencie | mydielka