Esenciálny olej santalové drevo (santalum album)

 

Santalovník biely, z ktorého sa získava tento skvostný (a neuveriteľne univerzálny) olej, možno označiť za pravý symbol exotiky. Domovom tohto vždyzeleného vysokého stromu (4 – 9 metrov) je južná Ázia. Okrem Indie, Pakistanu alebo Srí Lanky by ste ho však našli aj na Havaji či v Austrálii.

Charakteristickú hrejivú drevitú vôňu prepožičiava nielen mnohým hinduistickým a budhistickým svätyniam (ako tradičná súčasť kadidiel), ale i tabaku a mnohým kozmetickým výrobkom.

Santal, ale, nie je vzácny len svojou vôňou. Jeho liečivé a hojivé účinky boli objavené dávno pred nami a sme si istí, že populárne budú aj dlho po nás. Výnimočný je predovšetkým pre svoje antiseptické vlastnosti. Je známym prostriedkom pri liečbe chronických zápalov močových ciest, prechladnutia, bolestiach v krku či pri neutíchajúcom kašľaní. Jeho silu možno využiť pri problémoch s trávením aj pri ťažkostiach gynekologického pôvodu.

 V aromaterapii je považovaný za poklad, ktorý napomáha zbaviť sa negatívnych pocitov, depresií, má uvoľňujúce a upokojujúce účinky. Už niekoľko kvapiek vám pomocou aromalampy doma vydezinfikuje vzduch a prinesie relax a chýbajúcu harmóniu. Je tiež vyhľadávaným afrodiziakom.

Pre nás je však nakoniec najdôležitejšia schopnosť santalového oleja priaznivo vplývať na pokožku. Čo všetko dokáže? Sme nadšení, že môžeme potvrdiť jeho úžasné regeneračné a protizápalové vlastnosti. Výborne pôsobí na suchú, mastnú i problematickú pleť so sklonom k akné. Účinne hojí rany a jazvy, pokožku zvláčňuje a udržiava ju hydratovanú. Muži ocenia, že upokojuje podráždenú a zapálenú kožu napríklad po holení. Chĺpkom nedovolí zarastať. Naopak, ženy po celom svete ho odporúčajú ako šikovný prostriedok na zmiernenie ekzematických stavov, lupienky, ale aj ako pomocníka na omladenie pleti a bojovníka proti vráskam.

domovingrediencie | mydielka