Esenciálny olej grapefruit (citrus paradisi)

Málokto vie, že grapefruit – familiráne nazývaný grep, je medzi citrusovníkmi relatívnym nováčikom. Je to subtropická rastlina, ktorú prvýkrát objavili v Karibiku, konkrétne na slnečnej Jamajke, kde ju popísal botanik Griffith Hughes. Dal jej názov “zakázané ovocie”, no napriek tomu si najbližšie desiatky rokov jej priaznivci “dovolili” vysadiť ju po celom ostrove. Odtiaľ sa grapefruit dostal do Ameriky a ďalej to už akiste poznáte. V Amerike sa grepu pre jeho nezameniteľnú horko-sladko-kyslú chuť dostalo obrovskej popularity a vďaka tomu si dnes môžeme túto grandióznu šťavnatú parádu užívať aj v našich končinách.

Grepový esenciálny olej, ktorý naše mydielka obohacuje o nádherné sladko-kyslé citrusové tóny, sa vyrába extrakciou terpénov z kôry za studena rôznymi spôsobmi. Následne je parnou destiláciou izolovaný esenciálny olej od nosného (najčastejšie mandľového) oleja.

Esenciálny olej grapefruit obsahuje viac ako 90% terpénu d-Limonén, a taktiež alfa-pinén, myrcén, betakarotén a množstvo iných terpénov. Ich pozitívne účinky na ľudské telo sú skutočne rozmanité. Medzi najvýznamnejšie patria antiseptické, anticelulitídne a antidepresívne účinky. Grepový olej však preukázateľne pomáha aj pri bolestiach hlavy, pri dezinfekcii, reumatizme a svalovej horúčke.

Vyskúšajte jeho silu aj v našich mydielkach!

domovingrediencie | mydielka