Esenciálny olej céder (cedrus atlantica, pinaceae)

 

Chcete sa zbaviť nepríjemného kašľa, celulitídy alebo len načerpať duševnú energiu? Využite silu stromov. Čím staršie tým lepšie. Taký 2000-ročný céder by mohol stačiť.

 Tento majestátny ihličnan dorastá do výšky 40 – 50 metrov a vyskytuje sa najmä v horúcom Alžírsku, Maroku a Libanone (kde ho svätia natoľko, že si ho zvolili za národný symbol). Jeho ozdravné účinky poznali už faraóni v starovekom Egypte, kde sa uplatnil pri výrobe kozmetiky a ako balzamovací prostriedok. Esenciálny olej, ktorý cédrové drevo obsahuje, spoľahlivo odoláva času, odpudzuje hmyz a huby, vďaka čomu z neho ľudia v minulosti vyrábali nábytok a stavali chrámy (napríklad Šalamúnov chrám v Jeruzaleme), paláce či lode.

Olej získaný z cédrového stromu si drží jedno vzácne prvenstvo. Ide totiž o pravdepodobne prvý olej extrahovaný z nejakej rastliny. Odvtedy síce pretieklo veľa vody, no céder a jeho nekonečné blahodárne účinky nás neprestávajú fascinovať ani dnes. Pre svoju zmysly opantávajúcu arómu, ktorá vás okamžite prenesie do lesa, je hojne využívaný vo voňavom kozmetickom priemysle a parfumérstve. Je tiež dôležitou súčasťou tradičnej tibetskej medicíny a aromaterapie, kde sa verí v jeho posilňujúce účinky. Možno preto je obľúbeným prostriedkom na dodanie duševnej sily a vytrvalosti aj pre budhistických mníchov. No prečo si nespraviť príjemnú meditáciu aj doma?

V našich mydielkach sme vôňu cédru použili aj pre ďalšie skvelé vlastnosti tohto mimoriadneho dreva. Predovšetkým preto, že je zdrojom oleja, ktorý je prirodzene antibakteriálny, antiseptický a účinne pokožku upokojuje. Dokáže zabojovať s kŕčovými žilami, mastnou pleťou i zahojiť jazvy. Má schopnosť aktivovať krvný obeh a lymfatický systém, čo z neho robí dokonalého pomocníka pri detoxikácii organizmu. Pôsobí tiež protizápalovo, zmierňuje príznaky rozličných alergií, svalovú bolesť i reumatické ťažkosti.

 Sme presvedčení, že stromy liečia telo aj dušu. Presvedčte sa o tom tiež pomocou našich mydielok.

domovingrediencie | mydielka