Esenciálny olej bergamot – citrus bergamia

Možno sa zdá, že tento druh extra kyslého citrusu zo Stredomoria u nás nie je vôbec známy, avšak takmer každý z nás ho už niekedy ochutnal. Bergamot totiž dotvára charakteristickú chuť legendárneho čaju Earl Grey, ktorý sa začal v Británii vyrábať v prvej polovici 19. storočia. Jeho nezameniteľná aróma a chuť nepatria teda samotným čajovým lístkom, ale kombinácii práve s arómou bergamotu.

Oproti iným citrusovým esenciám, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu pri styku s pokožkou, esenciálny olej bergamot sa zdá byť úplne bez vedľajších účinkov, vďaka čomu sa teší veľkej popularite. Narozdiel od citrónu či pomaranču je jeho vôňa jemnejšia a svojou nežnou horkosťou pripomína skôr grepfruit. V našich mydielkach sa tento olej vyskytol, pretože jeho inhalácia prináša množstvo pozitívnych účinkov. Je bohatý na polyfenoly bruteridin a melitidin, ktoré pôsobia ako antioxidanty a nadýchať sa ich znamená okrem posilňovania imunity aj bojovať s nezdravým cholesterolom.

Tak ako je všeobecne známe pri citrusových esenciálnych olejoch, aj esenciálny olej bergamot pomáha uvoľňovať stres a úzkosti. V nemocniciach, kde sa aktívne využíva aromaterapia ako doplnková či sprievodná liečba, sa bergamotový olej dáva inhalovať pacientom pred operáciami, aby sa mohli zbaviť stresu pred chirurgickým zákrokom. Sila bergamotu sa nesmierne prejavuje aj pri boji s baktériami. Dokonca podľa niektorých štúdií jeho antibakteriálne účinky sú silnejšie ako množstvo všeobecne známych a používaných antibiotík.

Nuž, to čo malé mikroorganizmy priživujúce sa na našom tele nemôžu ani vystáť, je vďakabohu nám tak veľmi príjemné, a tým pádom dvojnásobne prospešné.

domovingrediencie | mydielka

 

Item added to cart.
0 items - 0,00